FormerHeader

Postdoctoral Associates:

2008-09:  Celine Le Bohec, Impact of introduced ectoparasites on Darwin's Finches Postdoctoral Research, University of Oslo, Norway
   
2007-08:  Sarah K. Huber, Impact of introduced ectoparasites on Darwin's Finches Currently Assistant Professor, Randolph Macon College, Ashland, Virginia
   
2000-04: David L. Reed, Molecular systematics of lice and bacterial endosymbionts Currently Assistant Curator of Mammals at the Florida Museum of Natural History, University of Florida
   
1997-00: Kevin P. Johnson, Molecular systematics of birds and ectoparasites
Currently an Associate Research Scientist, IL Nat. History Survey

Graduate Students:

2009-14:  Sarah Knutie, Effects of an introduced parasitic nest fly on endemic avian hosts in the Galapagos Islands. (Ph.D. project). Postdoctoral Fellow: University of South Florida
   
2006-12:  Jessica Waite, Quantifying fitness costs in a vector-borne parasite system: Experiments with pigeons, hippoboscid flies and an avian malaria parasite. (Ph.D. project). Postdoctoral Fellow: Penn State University
   
2006-11:  Jennifer Koop, Ecological immunology of an invasive parasite of Darwin's Finches (Ph.D. project). PERT Postdoctoral Fellow, University of Arizona
   
2002-08:  Wendy A. Smith, Endosymbiotic bacteria in feather lice (Ph.D. project).Researcher: Great Basin Scientific, Salt Lake City
   
2002-08:  Dukgun Kim, Evolution of crypsis in ectoparasites (M.S. project). Currently an MBA student, Washington University, St. Louis, Missouri
   
2001-07: Christopher Harbison, Ecology of parasite dispersal (Ph.D. project).
Assistant Professor, Siena College, Loudonville, New York
   
2001-07:  Jael Malenke, Geographic specificity of parasites (Ph.D. project).
Currently a postdoc at the University of Utah (Dearing lab).
   
2003-04: Brad Goates, Control of head lice in children (M.S. project).
Currently in Medical School, University of Utah.
   
1995-02: Brett R. Moyer, Ph.D. Avian defenses against ectoparasites.
Currently on faculty of Providence Day School, Charlotte, N.C.
   
1998-01: Richard J. Adams, M.S. Systematics of Columbicola feather lice.
Currently a Special Education Teacher, Office of Education, Monterey County CA.
   
1993-97: Bruno A. Walther, D. Phil. Comparative studies of bird-ectopar. communities.
Science Officer, DIVERSITAS, Muséum National d'Histoire Naturelle, Paris
   
1992-96: Daniel M. Tompkins, D. Phil. Evol. ecology of bird-parasite associations.
Wildlife Epidemiologist/Modeller, Landcare Research, Dunedin, New Zealand
   
1991-96: Patricia L. M. Lee, D. Phil. Molecular systematics of birds and ectoparasites.
Senior Lecturer, University of Wales, Swansea, U.K.

Undergraduate Research Associates:        

2012-13: M. Alejandra Aguilar (ACCESS Program).
   
2012-13: Kasey Gao (Bioscience Undergrad Research Program).
   
2011-12: Ian White (Bioscience Undergrad Research Program).
   
2009-12: Dallas Brewer (Bioscience Undergrad Research Program)
   
2009-10: Corbin Smith (Bioscience Undergrad Research Program); then attended dental school.
   
2009-10: Blair Racker (Bioscience Undergrad Research Program); then attended dental school.
   
2008-12: Autumn Henry (Bioscience Undergrad Research Program)
   
2008-09: Sung Hong (Hourly student)
   
2008-09: Mariko Nagashima (Bioscience Undergrad Research Program)
   
2008-09: Arya Covington (Bioscience Undergrad Research Program)
   
2007-08: Adrianne Smith (Access Scholar; Freshman year)
   
2005-08:  Michelle Reed (Bioscience Undergraduate Research Program); then a technician in an immunology/neuroscience lab, U of Utah, then attended University of Michigan grad program in immunology
   
2005-07: Nitasha Newbold (Bioscience Undergraduate Research Program); then attended University of Wisconsin grad program in Chemistry
   
  Matt Jacobsen (Bioscience Undergraduate Research Program); then attended Dental School, Creighton University
   
2004-06: Kurtis Birch (Bioscience Undergraduate Research Program); then attended Boston University School of Medicine
   
  Sharlei Hsu (Access Scholar and Bioscience Undergraduate Research Program).
   
2003-06: Joe Atkin (Bioscience Undergraduate Research Program); then attended University of Utah Medical School
   
2005: John Grant (Bioscience Undergraduate Research Program); then attended UCLA Medical School
   
2003-05: Kevin Wilding (Bioscience Undergraduate Research Program); then worked for ARUP: Associated Regional and Univ. Pathologists
   
2003-04: Marcy Gardiner (Bioscience Undergraduate Research Program)
   
2003: Robert Memmott (Computer Programming Assistant)
   
  Jake Deines (Bioscience Undergraduate Research Program); then attended George Washington School of Medicine
   
2002-03: Jackson Lever (Bioscience Undergraduate Research Program); then attended Medical College of Wisconsin
   
  Michael Cipriano (Computer Programming Assistant; then moved to a job at the Marine Biological Laboratory, Woods Hole, MA
   
2002: Brad Goates  (Bioscience Undergraduate Research Program; then attended M.S. Program, Ecology & Evolution and Medical School, University of Utah)
   
  Ron Lloyd (Computer Programming Assistant; then for QSI Corp.
   
  Jared Rasmussen (then worked for ARUP: Associated Regional and University Pathologists.)
   
2001-02: Michael Cottam (Research Assistant; then attended grad school in Ecology & Evolution, Univ. Florida)
   
2001: Nathan Dahle (Bioscience Undergraduate Research Program; then attended University of Utah School of Medicine)
   
  Alex Rock (Bioscience Undergraduate Research Program)
   
  Connie Sparks (Bioscience Undergraduate Research Program)
   
  Jessica Peck (University wide Undergraduate Research Program)
   
1999-00: Karen Dinwoodey (Bioscience Undergraduate Research Program)
   
  David Gardiner (Bioscience Undergraduate Research Program; then attended Cornell University School of Veterinary Medicine)
   
  Sarah Nelson (ACCESS Scholar, then attended Salt Lake City Police Academy)
   
1998: Barry Rhodes (Bioscience Undergraduate Research Program; then attended University of Oklahoma Medical School)
   
1997-99: Sarah Al-Tamimi (Bioscience Undergraduate Research Program; then attended Ph.D. Program, Ecology & Evolution, University of Utah)
   
1997-98: Tony Jones (Bioscience Undergraduate Research Program; then attended Lewis & Clark College of Law: Environmental Law)

High School Research Associates:

2010: Kamala Ganesh, Utah Bioscience High School Research Program, then attended University of Virginia, Charlottsville..
   
2001-05: Shaless Hammond, Utah Museum of Nat. History Youth Teaching Program;
then attended Westminster College, Salt Lake City.
   
2003: Emily McConnell, Utah Bioscience High School Research Program;
then attended St. Olaf College, MN.
   
2001: John Andrews, University of Utah Bioscience High School Research Program.
   
2000: Edward Sohn, Attended Harvard University
   
1997: Sarah Nelson, Attended University of Utah